EXTINDERE SI MODERNIZARE SCOALA SAT CONSTANTIN GABRIELESCU, COMUNA BORDEI VERDE, JUDETUL BRAILA

20210210 124826

In cadrul proiectului se propune extinderea si modernizarea scolii din sat Constantin Gabrielescu, comuna Bordei Verde, judetul Braila

Cladirea existenta, situata in cadrul satului Constantin Gabrielescu, cu acces la drumul comunal DC 12 se afla in domeniul public al comunei Bordei Verde si este alcatuita din trei corpuri de cladire astfel

Corp 1 construit in anul 1925

Corp 2 construit in anul 1970

Corp 3 Grupuri sanitare construite in anul 2007.

Constructia existenta are destinatia de cladire de invatamant, respectiv scoala primara.

Pentru realizarea lucrarilor de extindere si modernizare a obiectivului au fost intocmite o expertiza tehnica si un audit energetic.

Accesul in interiorul cladirii de va realiza prin intermediul unei intrari principale, situata pe fatada de nord-est, respectiv prin intermediul unei intrari secundare, situata pe fatada de nord-vest. Accesul elevilor ca fi realizat prin intermediul unei intrari secundare intr-un hol.Din hol se va realiza accesul la vestiare, holul aferent salilor de clasa si grupurile sanitare.

In cadrul cladirii vor fi amenajate 4 sali de clasa, sala multifunctionala, un spatiu pentru depozitarea materialelor didactice, cancelaria si cabinetul directorului, depozitul de alimente, spatiu tehnic pentru centrala se semnalizare si un spatiu tehnic.