BULETIN AVERTIZARE ORZ

MINISTERUL AGRICULTURII :ŞI DEZVOLTĂRII RURALE

AUTORITATEA NAȚIONALĂ FITOSANITARĂ

OFICIUL FITOSANITAR BRĂILA

Str..Calea Călăraşilor .nr..50 tel.0239/698326.

BULETIN DE AVERTIZARE

NR. 02/18.04.2024

În perioada, imediat următoare recomandăm efectuarea la orz, a unui tratament fitosanitar impotriva complexului de agenţi fitopatogeni (ciuperci) specifici din genurile: Pyrenophora, Rhynchosporium, Blumeria (Erysiphe) care produc boli foliare, specifice, cunoscute sub diferite denumiri populare: sfâşieri, pătări, arsuri, făinare ş.a.

Se pot folosi o serie de produse de uz fitosanitar cu efect fungid cum ar fi:

AVIATOR XPRO 225 EC (ZANTARA XPRO - a doua denumire comerciala)    -0,6-0,8 l/ha;

AMISTAR                                                                                                             -0,75–1,0 l/ha;

EVALIA /(TAZER - a doua denumire comerciala)                                                    -1,00 l/ha;

FALCON PRO / (IMPULSE PRO 425 EC - a doua denumire comerciala)      -0,60-0,80 l/ha.

RECOMANDĂRI:

-Se pot folosi şi alte produse fungicide, numai din cele omologate la orz, conform paginii ,,Pest -Expert,, de pe site-ul M.A.D.R.

-După caz, în soluţia de stropit se poate adăuga şi un produs de protecţia plantelor, cu efect insecticid, omologat la orz, cum sunt, de exemplu: CYCLONE/(FASTER GOLD 50 EC - a doua denumire comerciala) – 0,10 l/ha, DECIS EXPERT 100 EC 62,5 ml/ha ş.a.

-Tratamentele se vor executa în zile calme, fără vânt şi cu temperaturi de peste 10°C în timpul zilei.

-Respectaţi regulile de manipulare şi administrare a produselor de protecţie a plantelor.

-Recuperaţi ambalajele goale, protejaţi familiile de albine conform Legii 383/2013 precum şi mediul! Atenţie la eventuala derivă produsă de vânt! La marginea solelor pot exista suprafeţe cultivate cu rapiţă!

Dr. ing. Eugen Velichi

Statistica Web